Balaton-felvidéki borvidék: a változatosság csodája!

A Balaton-felvidéki borvidéken már az 1300-as évek elején kiterjedt szőlőbirtokai voltak a veszprémi püspökségnek. Századokon át királyi birtokok, főúri szőlők és kisnemesi birtokok adták a terület messze földön is híres borait. Szállítottak innen bort Tirolba, az Alpokon túlra, a dél-német területekre. Az Esterházy család hercegi és grófi ága a környék legtöbb szőlővel rendelkező birtokosa volt, uradalmaikban rendszeresen készítettek természetes csemegeborokat.

A Balaton-felvidéki borvidék jelenleg 678 hektár termőterületen, három elkülöníthető földrajzi egységben, 24 települést foglal magába.

A fehér fajták közül domináns az Olaszrizling, Chardonnay és a Szürkebarát a kék fajták közül a Kékfrankos, a Cabernet Sauvignon és a Pinot Noir.

A térség klimatikus viszonyai igen kedvezőek a szőlőtermesztésre, sok napfény, szubmediterrán hatások elsősorban a Balaton körül érződnek, itt a tó vize kiegyenlítő hatású. A Balatontól távolabb eső részeken kissé szélsőségesebb, hűvösebb éghajlat uralkodik.

A termőtalaj rendkívül változatos: dolomiton fekvő pannon agyagon, homokkőmálladékon, löszön és pleisztocén homok takarón, triászmészkövön, márgán, pannon homokon, agyagon, bazalttufa-keveréken kialakult rendzina, agyagbemosódásos barna erdőtalajok, barna földek, csernozjom barna erdőtalajok, köves és földes kopárok váltják egymást.

Balaton-felvidéki borvidék három önálló körzete és a hozzájuk tartozó települések:

Cserszegi körzet: Balatongyörök, Cserszegtomaj, Gyenesdiás, Hévíz – Egregy, Rezi, Várvölgy, Vonyarcvashegy, Sümeg, Csabrendek.

Lesencei körzet: Balatonederics, Lesencefalu, Lesenceistvánd, Lesencetomaj, Nemesvita és Uzsa.

Káli körzet: Monostorapáti, Hegyesd, Mindszentkálla, Szentbékkálla, Köveskál és Balatonhenye.