Dr. Dexler Dóra (Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet-ÖMKI, címzetes egyetemi docens, okleveles növényorvos) május 9-én (pénteken) 10.00 és 10.30 között tart előadást az EzNatúr Sümeg szakmai rendezvényén a Hotel Kapitányban. Dórát előadása tartalmáról kérdeztük
Milyen előzetest tudhatunk meg az előadásod tartalmáról?
2012-ben kezdtünk el élő szőlő sorköztakarással foglalkozni, botanikusok, szőlészek, borászok és más szakemberek bevonásával. Hatéves kutatómunka után kereskedelmi forgalomba került az országos on-farm kísérletek eredményein alapuló hat komponensű magkeverékünk, az ÖMKi Élő Sorköz.
Mi volt a következő lépés?
Vizsgálatainkat ezután kiterjesztettük a szőlő, mint élőhely felvételezésére, képet kapva a hasznos élő szervezetek és a kártevők alakulásáról különböző talajápolási technológiák mellett. Ugyancsak monitorozzuk a szőlő betegségek megjelenését az ültetvényekben.
Mi az a következtetés, ami a leghasznosabb lehet a borászok számára?
Eredményeink az utóbbi négy évből két szempontból fontosak: egyrészt, hat hazai helyszín bevonásával tudtunk meggyőződni róla, hogy a jól megválasztott évelő talajtakarással növelhető a szőlő ültetvények biodiverzitása, a hasznos élő szervezetek jelenléte a tőkéken, miközben a károsító-nyomás nem nő, sőt, egyes kórokozók esetében érdemben csökken. Másrészt, az elmúlt évek aszályos periódusai lehetővé tették a klímaváltozásnak ellenállóbb, megújulásra képes gyepi fajok kiválogatását, amely egy új, szárazságtűrő magkeverék alapját képezheti.
Kedves Dóra, tisztelettel köszönjük, hogy előadásoddal hozzájárulsz az EzNatúr Sümeg rendezvény szakmai súlyához!
Dr. Drexler Dóra (Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet-ÖMKI, május 9-én (pénteken) 10.00 és 10.30 között tart előadást az EzNatúr Sümeg szakmai rendezvényén a Hotel Kapitányban.
Előadásának címe: Élőhelyek a hazai szőlőkben – sorközhasznosítás a klímaváltozás tükrében.
… hat hazai helyszín bevonásával tudtunk meggyőződni róla, hogy a jól megválasztott évelő talajtakarással növelhető a szőlő ültetvények biodiverzitása, a hasznos élő szervezetek jelenléte a tőkéken, miközben a károsító-nyomás nem nő, sőt, egyes kórokozók esetében érdemben csökken. Másrészt, az elmúlt évek aszályos periódusai lehetővé tették a klímaváltozásnak ellenállóbb, megújulásra képes gyepi fajok kiválogatását, amely egy új, szárazságtűrő magkeverék alapját képezheti…